Rzecz o ataku na TVP komu to i na co?

dnia

Zarówno w piątek jak i w niedzielę TVPULS pobiła w grupie 16-49 TVP. Pozwoliłem sobie napisać maila z gratulacjami do Prezesa Dariusza Dąbskiego. Od 10 lat z nim współpracuję i wiem ile energii wkładamy w dynamiczny wzrost tej grupy mediowej w Polsce.

Cieszy mnie to, że pewne wizje, które wydają się nierealne stają się jak na wyciągnięcie ręki. To wszystko za sprawą ciężko wypracowanych strategii. Jest dużo ciężkich chwil, ale są też takie które dają ogromną satysfakcję taką jak wyskok w ów weekend.

Moje przemyślenia nie dotyczą jednak wygranej z TVP. Podpowiedział mi słowa Donalda Trumpa:

„Skoro i tak będziesz myśleć, myśl odważnie.”

Przemyślałem sprawę, czy to jest strategia czy może jesteśmy w pewnym mechanizmie sumy wydarzeń. Moje myśli wypunktuję, będzie łatwiej zrozumieć:

  1. Elity biznesowe i polityczne wykorzystują fakt osłabienia udziału TVP w rynku. TVP ma nadal swoich lojalnych widzów, mniej lojalnych oglądających jest u mniejszych nadawców. Zasięgi zostają wręcz nienaruszalne – jest szansa dla TVP szybkiego odbicia od dna.
  2. Teraz jest czas na wykorzystanie faktu  fluktuacji u publicznego nadawcy m.in. przez TV Puls oraz również innych graczy telewizyjnych. Należy szybko zlojalizować widza z programem który stanie się dźwignią/tubą dla kanału.
  3. Politycy wykorzystują osłabioną Spółkę TVP. Można nad jej poprawą finansową popracować. Nic straconego. W TV Puls też było na skraju jeszcze w 2006 roku przed wejściem News Corp.
  4. TVP słabnie od wielu lat oddało swoje poletko TVNowi i Polsatowi. Dlaczego wtedy nikt nie walczył o wzmocnienie oferty TVP. W tej chwili opozycja bije na alarm.

Skoro widzimy powyższe fakty to Paul Arden napisał taką książkę:

Cokolwiek myślisz, pomyśl odwrotnie

Dobrze:

  1. To jakie znaczenie ma to dla widza? żadne… poznaje on nowe kanały, poznaje nowe możliwości a przede wszystkim ma wybór. Częściej sięgnie do internetu po kultowy film, serial. Nikt nie zmusza widza do oglądania Mediów Narodowych, TVN-u, Polsatu… nawet i Pulsu… Ludzie mają w ręku pilot i wybierają.
  2. Poważną rolą komercyjnych mediów jest to by widz nie uciekł od pilota i poszedł do vod. Bardzo trudno stworzyć synergię internetu z kontratenor video przy równoległym oglądanie tv.
  3. Demokracja istnieje i nie widzę łamania praw człowieka na tym polu… no chyba, że ten obowiązkowy abonament, który zasili konto TVP. Na jak długo? Widz jak będzie nadal demokratycznie wybierał to nie na długo. Nadal będzie leciało w dół przy tej tedencji logiki programowej TVP. Ma wrócić WIELKA GRA! Ale co to da? Samą wielką grą tej sondy się nie zawróci. Widz nadal wciśnij głośniej, ciszej lub następny kanał…

Po totalnym poślizgu TVP trzeba będzie spojrzeć na problemy z kadrą zarządzającą. Skończą się podziały polityczne i zacznie się odbudowywanie solidnego TVP – wtedy jest szansa na polskie odzwierciedlenie BBC. Przy okazji rozwiążą się kwestie, które żadnym rządom nie udało się dokonać do tej pory, nieustraszone związki zawodowe będą musiały same odbudowywać kapitał, inaczej runą razem z TVP.

P.S. Pisałem artykuł na komórce, mogą wystąpić błędy ortograficzne i stylistyczne.

 

Reklamy